Moje sbírka pastelek - 2. díl školní pastelky

Napsal Omalovanky.blogerka.cz (») v neděli 21. 2. 2021 v kategorii O mně, přečteno: 469×
krabice.jpg

Všechny následující pastelky jsem již nakoupila v době, kdy jsem začala vybarvovat omalovánky. Spoustu pastelek kupuju jen pro zvědavost a porovnání.

Tenké pastelky

Maped 48 ks

První pastelky koupené kvůli omalovánce Tajná zahrada od Johanny Basford. A to jsem tehdy ani netušila, že do mojí tenké verze budou školní pastelky vhodnější než umělecké.

Mapedky jsou prostě klasika. Dříve jsme je měli za měkké, dnes se dají koupit o hodně měkčí školní pastelky. Ale stále mají krásné barvy, hezky kloužou po papíru, nedělají bílá místa a drží hodně dlouho špičku. Jsou vynikající do malých prostor - třeba na mandaly. Skvělé jsou i názvy odstínů. Mapedky vždy doporučím, pokud se někdo zeptá na trojhranné školní pastelky. Zvládla bych i více barev. Chvíli se šuškalo, že snad bude 72 ks balení. Ale ten největší pastelkový boom je už pryč a myslím si, že se tohoto balení nedočkáme. Jedinou výtku mám k neónovým barvám. Drhnou, žmolkovatí a výsledek nic moc. Raději bych uvítala místo nich jiné barvy.

Maped mám nejvíce zažité, také mi přijdou jedny z nejznámějších, proto je budu hodně používat pro srovnávání s jinými pastelkami.

(pokud vás na obrázcích krabiček upoutá, že jsou prázdné, je to z toho důvodu, že mám školní pastelky smíchané dohromady a podle barev roztříděné do hrníčků. Hrníčky jsou v jedné krabici z IKEA viz. úvovní obrázek. Takže když jdu malovat mandaly, otevřu krabici a vybírám podle barev.)

 Maped

Maped - Monster jsou černé pastelky s potiskem strašidel. Koupila jsem si je nedávno protože mne zaujalo černé dřevo. Mám 12 odstínů, ale jsou o něco tvrdší než klasické Maped. Doporučuju raději ty klasické.

Koh-i-noor Vesmírná odysea 36

Kupovala jsem kvůli béžové pastelce. Mapedky takovou nemají. Po srovnání s Mapedkami si nemohu pomoci, ale mám pocit, že tuhy vyrábí jeden výrobce. Pastelka kreslí naprosto stejně a 75% odstínů je totožných - což dokazuje i mandala v článku o srovnání pastelek. Vesmírnou odyseu (nebo i jiné balení se stejným výrobním číslem, ale jiným obrázkem na obalu) mohu také doporučit. Rozhodně nekupovat Delfíny - ty jsou zcela jiné. Oproti Mapedkám má lepší cenu, ale zase menší počet barev. Jestli se Vám drží lépe šestihranné pastelky, jděte do ní určitě.

 Vesmírná odysea

Koh-i-noor Triocolor 6 ks

Tyto trojhranné pastelky jsem si koupila po recenzi Coloring Martiny. Ta měla balení v plechové krabičce a nebyla s nimi spokojená. Já si koupila jen 6 ks balení. Na rozdíl od ní, se mi s pastelkami kreslí stejně dobře jako se šetihrannou verzí. Navíc mne potěšilo, že světle modrá je zcela jiná než ve Vesmírné odysei, takže mám barvu navíc. Plechovku jsem v ruce nedržela, ale je možné, že se stejně jako u balení s Delfíny jedná o starší výrobek made in China. Proto doporučuji kupovat balení v papíru. Je škoda, že se vyrábí max. 24 barev (v jumbo provedení dělají 36 barev, tak nechápu proč v tenké verzi jen 24).

Triocolor6_2

Faber Castel Eco

FC vyrábí hodně typů školních pastelek, které se mohou lišit barvami i tuhami a označením. Přitom jsou stále v červené krabičce s obrázkem hradu. Já vlastním 48 ks a 24 ks balení s názvem ECO. Pastelky jsou podle mne malinko tvrdší než Maped/KIN, ale mají jiné odstíny a jsou pojmenované - dokonce ve třech jazycích.  Jsou lehce tenčí než KIN a bohužel se často prohýbají (nedostatečně vyschlé dřevo). To však zřejmě dnes už neplatí, protože poptávka po pastelkách klesla a dřevo má čas vyschnuot. Co mi vadí hodně je, že ani v 48 ks balení není klasická růžová.

Pokud byste chtěli na tyto pastelky doporučení, tak bych Vám spíš doporučila 60 ks balení podobných pastelek tzv. limitka. Já je v ruce neměla, ale dle obchodního zástupce by měly být novější a kvalitnější.

 Fceco24_2  Fceco48_2  Fceco48barvy_2

Lyra Osiris

Tyto pastelky ve 24 ks balení se objevily při pastelkové náloži v Tescu před 4 lety. Koupila jsem si jedno balení a další při výprodeji. Dnes tyto pastelky již neseženete, Lyra už je nemá v nabídce ani v katalogu. Pastelky jsou trojhranné, jsou silnější než třeba Maped a mají zcela jiné barvy než většina klasických pastelek. Tuha je výrazná, ale hodně tvrdá. I přes to je mám moc ráda. Dobře se mi drží a líbí se mi ty odlišné odstíny. Jsem ráda, že mám jedno balení v zásobě.

 Lyra-osiris-24

Staedtler Noris Club

Tvrdé šestihranné pastelky s bílou ochranou kolem tuhy. Je to zvláštní, ale i přes to, že jsou tvrdé a méně syté se s nimi opravdu dobře vybarvuje. Spousta lidí byla překvapená, když si je koupila v Lídlu. Tyto německé pastelky mají velice kvalitní zpracování (možná proto jsou docela předražené). Dají se koupit v limitovaném balení s obrázkem Johanny Basford nebo v klasické tmavě modré krabičce. Já jsem si první pořídila 24 ks limitku. Potom při slevě v KIKu jsem si koupila 36 ks balení. A nakonec jsem neodolala 12 pastelkám s gumou v Lídlu za lidových 50 Kč, ktreré mám v práci. Pastelky mají tenkou tuhu, takže dost rychle ubývají. Jako hlavní pastelky bych je asi nedoporučila, ale jako doplňující pastelky určitě. Dětem bych však raději koupila Mapedky.

Noris-club-12      Noris-club-36

Staedtler Ergo Soft

S prvním balením Noris Club jsem si v e-shopu Patro objednala i 3 kusovky Ergo Softek. Jedna mne vyšla na 17 Kč, takže jsem jich nechtěla kupovat moc. Barvičky můžete vidět v prvním díle Vymalováno v části 2 - je to ten první obrázek z Antistresovek s kytičkami. Jsou krásně měkké. Ale tuha hrozně rychle ubývá, pogumovaná část mi není příjemná a drhne mi v ořezávátku. Pastelky jsou tenké (nejen tuha, ale i tělo) a trojhranné. Hlavně jsou hodně drahé na to, že to nejsou umělecké pastelky. Možná by se daly už zařadit mezi kreativní pastelky, ale ze 3 ks nemohu natolik pastelky otestovat. Pokud byste na ně narazili třeba v 50% slevě, tak určitě neváhejte a kupte je. Dnes se prodávají i 36 ks sadě v plechové krabiče. Ovšem za cenu cca 800 Kč koupíte i lepší 72 ks pastelky.

Bic Kids Tropicolors 2 24 ks

Tyto francouzské pastelky byly v jednu dobu běžně k dostání v Tescu. Jedná se o bezdřevé pastelky. Díky tomu jsou pružné a tuha je taková jakoby umělá. Hodně se to podobá Conte Evolution. Jsou šestihranné a proužkované. Dětem bych je nedoporučila - možná jen na množiny. Jsou to pastelky, které budou vyhovovat jen někomu. Vyloženě proti nim nic nemám, ale pravdou je, že vždy sáhnu spíše po jiném druhu .

Noc Kids Tropicolors 2

Kaufland (no name) 24 ks

Jednoznačně nejhorší pastelky, které jsem kdy měla v ruce. Při nákupu jsem jednou pastelkou zkoušela čmrknout na krabičku a zdály se mi docela dobré. Jenže na většině ostatních papírů prostě nekreslí.  Třeba tyrkysová nekreslí nikdy nikde, ať tlačím sebevíc. Pastelky jsou vhodné tak akorát na výrobu dekorací, protože mají jen malinkaté logo na spodním konci. Udělala jsem velkou čistku a pastelky, co fakt nepsaly jsem hodila do koše nebo věnovala neteři pro její oblíbenou činnost - ořezávání (je škoda na to používat třeba Mapedky). Pár pastelek, které byly nejsytější jsem si nechala na pastelové pozadí. Výhodou je, že ani tahy nejsou vidět, tak je potom pozadí opravu jemné a pastelové. Myslím si, že jsem je už v Kauflandu nikdy neviděla. Je možné, že je přebalili. V každém případě v Kauflandu už neznačkové pastelky nikdy nekoupím.

Kaufland

Wiki 12ks ve zlaté barvě

Kupovala jsem je vyloženě ze zvědavosti, jak budou kreslit a rozhodně je nemohu doporučit. Hodně tvrdé nesyté barvy. Pár jsem jich už vyhodila, některé jsem si nechala na doplnění barev (třeba když vybarvuju mandalu v jedné barvě více odstínů i méně sytých se hodí). Cena 20 Kč zcela odpovídá jejich kvalitě. Od Wiki si už žádné pastelky nekoupím.

Wiki

Stabilo Color 24 ks

Klasické šestihranné pastelky. Moje balení neobsahovalo neónové barvy. Jsou to takové pastelky nenadchnou, neurazí. Určitě mi rozšířili barevnou řadu (u školních kreslím vždy napříč značkami), ale jinak bych se bez nich obešla. Určitě už je víckrát nekoupím.

Stabilo

Herlitz 24 ks

Není pastelka jako pastelka. Mám tuto 24 kusovou trojhrannou sadu a pořídila jsem si i druhou, moc hezky zdobenou variantu 12 ks My Pen. Ale při srovnání tuh mne čekalo nepříjemné překvapení. Klasické malovaly krásně jako Mapedky, designové kreslily tak jakoby hrudkovitě, pastelka drhla po papíru nebyla moc sytá. Takže My Pen šly pryč. Jinak to klasické balení není špatné, ale stejně se mi lépe kreslí Mapedkami.

Herlitz     Mypen-herlitz

Jovi 12 ks

Pastelky kupované vyloženě na vyzkoušení. Znovu standardní trojhranné pastelky hodně srovnatelné s Herlitz. Možná lehce měkčí. Mají docela výrazné barvy, ale ničím nevynikají.

Jovi

Kores Kromas 12 ks

Další pastelky na zkoušku. Když jsem s nimi vybarvovala samostatně, měla jsem pocit, že jsou dobré jako Maped. Ale potom jsem vybarvovala hrozně tenkou mandalu a kombinovala Maped a Kores. A se kterými to šlo lépe? Samozřejmě s Mapedkami. Chtěla bych si někdy u někoho vyzkoušet tu 50 ks sadu Kores Colores, ale nemám odvahu si je kupovat, určitě by jen ležely v šuplíku.

Pastelky-kores-kromas_2

Crayola 24 a 50 ks

Na Cayolu jsem slyšela hodně chvály, tak jsem je chtěla také vyzkoušet. V době, kdy jsem je kupovala ještě nebylo k dostání 50 ks balení, tak jsem vzala jen 24 ks. Asi je to očekáváním, ale moc výjímečné mi nepřišly. Jsou kulaté a dobře se drží. Maluje se s nimi dobře, ale jsou docela tvrdé a já málo tlačím, tak možná proto mi nepřijdou nijak výrazné. Vrství se určitě lépe než Mapedky a mají zajímavě pojmenové odstíny. V mojí sadě postádám výraznou fialovou. Časem jsem ale neodolala a koupila i to 50 ks balení, protože v něm jsou zajímavé barvičky, které jsem jinde neviděla.

Crayola-24    Crayola-50

Colorino Kids

Levné měkké syté pastelky. Někomu vyhovují, někdo nadává na prašnost. Já je mám ráda. Dokonce bych řekla, že jsou měkčí než jejich Artist verze. Mám balení šestihranných pastelek kupovaných v Levných knihách. Ty mají trošku jiné odstíny, nemají bílou a méně práší. Potom mám 24 ks balení trojhranných pastelek bez neónových barev a neodpustila jsem si ani půlené 24/48 ks balení. To obsahuje i neónové pastelky. Nyní mám na výběr určitě více než 48 barev. Ráda s nimi vybarvuju tam, kde nechci extra vrstvení. Půlené balení je také skvělé na cesty. Pokud se vám zdají Mapedky tvrdé a chcete školní pastelky, Colorino bude dobrou volbou.

Colorino24    Colorino48

Go Create

Pastelky označené Go Create byly vyrobené přímo pro Tesco. Dříve jich byly plné regály, dnes už jsem je moc neviděla. Nejvýhodnější bylo balení 72 ks pastelek, kde jsou však některé barvy 2x. Balení obsahuje krásné neónové odstíny - ty se opravdu povedly - a metalické odstíny (škoda, že ta nejhezčí fialová se "prožírá" na druhou stranu papírů). Pastelky jsou takový průměr. Jsou šestihranné, některé tuhy jsou měkčí a kreslí hezky, jiné jsou tvrdé a není příjemné s nimi kreslit. Já mám opakující se barvy v práci. Mezi pastelkami je několik skvělých odstínů, ale vybarvovat jen s nimi nedoporučuji. Jsou spíše jen pro rozšíření barev. Ale oproti Kauflanďáckým pastelkám jsou skvělé ;) .

Víceo o pastelkách, včetně obrázků, se dozvíte pod odkazem (klikněte na nadpis).

Carioca Tita 12 ks

Další z nelámavých pastelek. Jsou šestihranné. Jsou tvrdé, ale hodně syté. Moc hezky kreslí na hladší papír. Ale cena je docela vysoká, proto jsem kupovala jen 12 ks balení. Takovýmto pastelkám říkám mandalové, protože jsou vhodné právě na ně. Ale je potřeba si zvyknou na takovou "voskovou tuhu".

Carioca-tita

Giotto Stilnovo 36 +12 + 50 ks

Trošku uvažuju, jestli je nezařadit do kreativních pastelek, protože jsou skvělé. Lehce tvrdší, nádherně syté, krásně drží špičku a moc dobře se s nimi kreslí. Navíc se ke klasickému balení dá koupit ještě dalších 12 barev Skin Tones na portréty, které obsahuje zcela jiné barvy. Koupila jsem si největší balení 36 Kč. Ovšem brzy na to se objevilo 50 ks. Tak jsem je také musela mít. Celkem se dá pořídit 62 odstínů. Jsou očíslované, pouze Skin Tones ne. V největším balení jsou i neonky. Rozhodně mohu potvrdit, že nejsem sama, kdo je chválí.

Pastelky se dělají i v trojhranné verzi, ale tu jsem nezkoušela.

Gs-50

Černé pastelky z Kauflandu 12 ks Classic Black Style

Vyloženě mne nalákaly díky atraktivnímu černému dřevu. Rozhodně jsou lepší než ty klasické (viz výše), ale také nejsou ničím vyjímečné. Nevýhodou je, že jsou celé černé, jen tuha je barevná. Žádný barevný proužek nebo konec. Do mandal se hodí.

Silné pastelky:

Původně jsem tlusté pastelky moc ráda neměla, ale teď je docela ráda používám na velké plochy.

Koh-i-noor Triocolor Jumbo 36 ks

Silnější verzi pastelek Triocol jsem si pořídla až později. Mají krásné silné tuhy. Pastelky využívám hodně při kreslení velkých ploch. I přes to, že se jedná o školní pastelky, velice dobře se s nimi vrství. Rozhodně je mohu doporučit dětem i dospělým.

Triocolor-36

Mám i pár pastelek ve dřevě, ale ty už patří mezi Kreativní.

Lyra Super Ferby

Mám zatím 5 pastelek - růžovou, magentu, dvě fialové a bronzovou. Jsou také super. Dělají krásné pozadí a mají skvělé odstíny. Postupně bych chtěla dokoupit další barvy. Pastelky jsou trošku dražší, ale tuha vlastně odpovídá 2 pastelkám a cena v poměru není až tak vysoká. Dají se koupit i jako sada neonek nebo pastelových barev.

 20172844-600-600

Jolly

Mám dvě pastelky - červenou a fialovou. Nejsou špatné, ale kdybych je neměla, také by se nic nestalo. Jsou takové sušší a já mám raději klouzavější pastelky.

Na obrázku zcela vpravo - ta červená.

Stabilo Trio

Na zkoušku jsem koupila jednu zelenou. Má jinou barvu než ostatní pastelky, ale nezískala jsem pocit, že si musím nutně koupit další barvy. Tyto pastelky bývají hodně chválené, ale mně přijdou Triocolor nebo Ferby lepší.

Stabilo-trio

Na závěr přidávám Progressa, pastelky které vlastně celé tvoří tuha obalená jen v laku - dřevo bylo vynecháno. Protože je tvoří jen tuha, jsou hodně vhodné na velké plochy. Při ořezávání je odpadem také tuha. Jsou dost měkké a mají hezké barvičky. K dostání jsou buď v klasických 24 odstínech nebo ve variantě Magic (tu řadím mezi kreativní pastelky). Ještě jdou samostatně dokoupit stříbrná a zlatá. Pastelky jsou křehké a občas se zlomí. Ale napravit to jde prodlužovačem, není nutné hned pastelku vyhazovat. Také se jednotlivé barvy dají koupit po kusech.

Jsou hodně zajímavou alternativou ke klasickým pastelkám.

Progresso_2

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a osm