Moje sbírka pastelek - 1. díl aneb co jsem našla v šuplíku

Napsal Omalovanky.blogerka.cz (») ve středu 15. 5. 2019 v kategorii O mně, přečteno: 1251×
pastelky_2.jpg

Tak omalovánky jsem už představila a teď bych Vám chtěla s větším zpožděním ukázat, čím ty omalovánky vybarvuji.

Pastelky miluju. Je jedno, jestli jsou drahé, levné, tlusté, kulaté nebo trojhranné. Prostě mám ráda zvuk pastelek (jakékoliv klapnutí) a líbí se mi barevnost tuh a hlavně dlouhé špičky, protože u nich je ta tuha víc vidět. Musela jsem tedy vyzkoušet, co nejvíc druhů.

Moje osobní dělení je na pastelky školní, pastelky lepší školní (kreativní), levnější umělecké a potom jsou špičkové umělecké pastelky. Moje nejdražší pastelka je je Caran D'Ache Pablo zelenomodré barvy. Tato pastelka stojí 60 Kč, ale já ji dostala jako dárek. Zmiňuju to z důvodů, že jsem si dala strop 50 Kč /pastelku. Ne že bych nedokázala na dražší našetřit, ale  chci tuto svoji vášeň udržet na bázi koníčku a přijde mi zbytečné investovat do velmi drahých pastelek. Nechci mít nešťastný pocit vždy při ořezávání drahé pastelky a malování bych si tím pádem neužila. Třeba 1 pastelka Holbein přijde na 80 Kč. Za tuto cenu mohu mít 2 pastelky Polychromos za cca 40 Kč a i ty řadím k hodně drahým pastelkám. Vrcholem mé sbírky jsou tedy Faber Castell Polychromos a Prismacolor Premier. Cenově vyjdou o hodně lépe a myslím si, že tu službu udělají stejnou jako ještě dražší pastelky. Tím nechci nikoho odrazovat od vysněných pastelek, já se na ně prostě necítím.

Přehled ale začnu mými prvními pastelkami. Potom se vrhnu na školní pastelky. Hodně z nich jsem představila už při nákupech, ale něco jiného je první dojem a pořádná praxe. Myslím si, že nyní mohu lépe pastelky ohodnotit.

Na začátku jsem otevřela šuplík se psacími potřebami a vytáhla moje pastelky ze školních let.

Našla jsem zbytky pastelek Koh-i-noor Omnicolor a Colorama. Byly to klasické školní pastelky, Coloramy měly malinko zářivější barvy. I dnes tyto pastelky kreslí velice hezky a sytě a lépe než spousta běžných pastelek a hlavně o hodně lépe než KIN pastelky vyrobené v Číně. Najdete je na úvodním obrázku.

Dále jsem měla čínské pastelky Three Star. Jsou to kraťounké pastelky ve 24 barvách. Když jsem chodila do školy, byly hodně oblíbené, protože běžné školní pastelky měly často jen 12 barev. A tyto pastelky měly zcela jiné barvičky. K těmto pastelkám je nutný prodlužovač, porotože po několika ořezáních jsou do ruky hodně krátké.

 Threestar

V šuplíku jsem také našla 24 ks neoznačených pastelek, které tatínek nafasoval v práci. Jsou bez označení ve zcela průhledném obalu, jen na přelepce je cena v Librách a UK. Podle toho jsem to odhadla na nějaké pastelky prodávané v Anglii (vyrobené pravděpodobně v Číně). Pastelky bych označila za "dobré" - nic úžasného, ale také nejsou špatné. Kvalita možná o malinko horší než starší KIN. (Na úvodním obrázku vlevo nahoře).

Z minulé práce jsem si donesla 6 nelámavých pastelek Conté Evolution. S nimi mám vybarvený obrázek do jedné výzvy, kde jsem se pokusila vytvořit další odstíny. Pastelky jsou to hodně tvrdé a méně syté. Přesto se mi s nimi malovalo dobře.

 Conte

Poslední pastelky ze šuplíku jsou Kohinoor Mondeluz 36. Kupovala jsem si je už hodně dávno v prodejně KIN spolu s akvarelovým blokem. Ale nakonec jsem je moc nepoužívala - zkusila jsem jen asi 5 obrázků. Je to původní sada v papíru (bez zlatých konců), kde čísla jsou opravdu od 1-36. Díky těmto pastelkám mám odstíny, které KIN už nevyrábí - třeba světle růžovou č. 10. Teprve s omalovánkami jsem se naučila lépe používat akvarelovou techniku a hodně mi pomohly vodou plnitelné štětce. Dokoupila jsem i pár kusovek.

Mondeluz jsou takové akvarelky střední třídy. Jsou krásně měkké, za sucha více práší. U rozmytí je důležité jak silnou vrstvu vybarvíme. Při menší vrstvě se barva více hrne po papíru a zesvětlá. S větší vrstvou můžeme při troše šikovnosti získat krásně sytou celistvou barvu. Některé barvy po namočení zvýrazní a lehce změní odstín. Mondeluz bych mohla doporučit, pokud budete chtít vyzkoušet akvarelové pastelky nebo pokud budete rozmývat jen občas. Pastelky používám i na sucho, ale jen v kombinaci s Polycolor. Využívám odstíny, které u Polycolor nejsou - buď ty starší nebo např. čísla 73 a 74, která obsahují jen sady Mondeluz, kde nahrazují zlatou a stříbrnou (ty najdete jen ve voděodolném provedení).

V šuplíku jsem našla i pár zbytků historických pruhovaných Mondeluz.

Na obrázku je moje 36 ks balení, stará krabička od pruhovaných pastelek a tři provedení Mondeluz. Nahoře historická, pod ní pastelka z papírové krabičky a zcela dole pastelka se zlatým koncem, kterou lze koupit buď v plechovém balení nebo jako kusovku.

 

Moje první pastelky kupované speciálně pro omalovánky byly Maped 48 ks. To jsou pastelky, které dosud používám hlavně pro mandaly a antistresové vzory. Jsou krásně syté, dobře se drží a hezky kloužou po papíru. Pro děti i pro základní vybarvování mohu jen doporučit. Až je někdy vykreslím, určitě si je znovu pořídím.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
http://kreslime-tvorime.bloger.cz z IP 213.220.237.*** | 16.6.2019 00:24
Hurá hurá našla jsem další výtvarný blog, těším se až si tvé články všechny přečtu. Super blog.

kreslime-tvorime.bloger.cz


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a dvanáct