Pozadí obrázků

Napsal Omalovanky.blogerka.cz (») ve čtvrtek 15. 6. 2017 v kategorii Nejen pro začátečníky, přečteno: 2458×
vazka.jpg

  Obrázky v omalovánkách jsou buď vykresleny po celé stánce nebo bývá jen obrázek jen ve středu a kolem je volná plocha (viz. úvodní obrázek). U obrázku bez pozadí nebo u obrázku, který má kolem sebe větší plochu nás napadne otázka: Mám tu plochu nechat bílou nebo ji nějak vyplnit?

Pokročilejší omalovánkáři většinou zaplňují celou plochu, aby obrázek působil jako celek.

A čím se tedy dá kreslit pozadí?

1) pastelkami

výhody: stačí Vám pastelky, nemusíte dokupovat žádné pomůcky

(speciální typ - Také máte alespoň jedny pastelky, které jsou bez pigmentu? Zkuste s nimi jemné pastelové pozadí. Vytvořte si na jiném papíru na špičce pastelky rovnou plošku a touto ploškou vybarvěte pozadí. Díky tomu, že pastelka nemá pigment, tak by neměly vzniknout výrazné čáry a pozadí bude vypadat jako pastelem).

nevýhody:

  • velká spotřeba pastelek,
  • aby nebyly vidět tahy pastelky, je potřeba přikoupit minerální líh nebo alespoň blender (na větší plochy je lepší líh),
  • je to hodně zdlouhavá práce a pokud nepromícháte více barev nebo nenakreslíte na pozadí např. bublinky apod, tak jednolitá plocha nemusí vypadat hezky

2) použití pastelů

Pastely jsou buď suché (křídy) nebo olejové. U kříd je práce poměrně jednoduchá, pastel nastrouháte na papír a rozetřete (vatou, houbičkou, odličovacím tamponkem...). Je potřeba se s pastely naučit, aby pozadí nebylo příliš flekaté. Záleží však na papíru a také pastelech. Křídy v tužce jsou skvělé do malých míst, větší plochy se s nimi dělají špatně. Krásného efektu dostáhnete také při použití různých šablon. Hotový obrázek se musí zafixovat (fixativem nebo stačí lak na vlasy).

Výhody:

  • velký výběr pastelů na trhu
  • rychlá práce
  • rychlý efekt pomocí šablon

Nevýhody:

  • prašnost, musíte si dávat pozor, abyste si nezašpnili zbytek omalovánky a stůl
  • nutnost fixace (někdy se stává, že díky fixátoru se propije některá pastelka na druhou stranu)

Olejové pastely jsou buď klasické nebo akvarelové. Protože klasické se špatně roztírají a nechávají vrstvu, která se může obtiskovat, doporučuju do omalovánek spíše pastely akvarelové. Dají se hezky roztírat vodou nebo přímo nanášet štětečkem otřeným o pastel. Vynikající zkušenost mám například s metalickými od Cretacolor. Je však potřeba používat jen na omalovánky, co zvládnou akvarelovou techniku (jednostranné nebo pevný papír).

V poslední době se i u nás začaly objevovat PanPastely. Jsou to suché pastely, které vypadají jako oční stíny nebo tvářenka a krásně se nanášejí. Ovšem za cenu jedné barvy můžete nakoupit celou sadu klasických suchých pastelů.

3) Fixy

Klasické fixy na pozadí nejsou vůbec vhodné, protože zanechávají stopy po tazích. Je potřeba použít speciální umělecké fixy. Nejčastěji se používají fixy Sharpie a Posca. Sharpie jsou dražší alkoholové fixy, které zanechávají hladkou plochu, ale hodně se propíjejí. Dají se použít jen na jednostranné omalovánky. Posca většinou nepropíjí, ale nemívá velkou výdrž. Pokud je pozadí větší, může celá fixa padnout na jeden obrázek.

4) Gelatos

Gelatos jsou roztírací tyčinky (trošku připomínají tuhá lepidla) od Faber-Castell. Jsou rozmyvatelné vodou. Je potřeba je vyzkoušet, nemusí si rozumnět s každým papírem. Nevhodný papír může po rozmytí žmolkovat. Pokud neuděláte velkou vrstvu, také se může stát, že se tahy nerozmyjí. Určitě doporučuji se s Gelatos dobře naučit pracovat než s nimi půjdete do omalovánek.

 

Takhle vypadá pozadí s rozmytými Gelatos na papíru, nevhodném pro akvarelové techniky.

5) Kreativní inkousty

Nic Vám to neříká? Zřejmě neděláte Scrapbook, kde se inkousty hodně využívají pro pozadí nebo pro razítka. Jedná se o klasické inkoustové polštářky nebo nádobky s houbičkou či spreje. Inkousty jsou na vodní bázi, tzn. nepropíjí se tolik a jdou použít i v omalovánkách.  K polštářkům si můžete zakoupit aplikátor, pomocí nějž nanesete inkoust buď krouživými pohyby přímo na papír nebo použijete šablonu (viz. úvodní obrázek - 2 barvy + šablona kamenů). Propíjení je přímo úměrné vrstvě, kterou nanesete. Při lehkém tahu se nepropíjí ani na běžném kancelářském papíru.

6) Brush Pen-y

Jsou to plnící štětce, které jsou již naplněny barvou. Existuje spousta druhů. Já mám vyzkoušeny metalické Wink of Luna a Kuretake Brush Pen No. 22 (černý). Metalické nepropíjí ani na běžném papíru, u některých odstínů mohou být lehce vidět tahy nebo nepřesnosti, ale dá se to přemalovat a tahy díky štetečku nejsou tak výrazné jako u fixek či pastelek. Černý Brush Pen velice lehce propíjí na tenkém papíru.  Je vždy dobré si to někde na úvodní stránce otestovat. Ideální jsou k tomu omalovánky s testovací stránkou (např. Basfordová ji má v novějších omalovánkách).

 Zlaty

Pozadí kresleno zlatou Wink of Luna, černé plochy jsou vybarveny Kuretake Brush Pen No.22

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel deset a třináct