Akvarelové pastelky
Co jsou to akvarelové pastelky? Jsou to pastelky se speciální tuhou, kterou když namočíte, tak se chová podobně jako vodové barvy. Proč používat pastelky a ne přímo barvičky? Je to velmi zajímavá technika, pokud získáte trochu zručnosti, tak se Vám otevřou nové možnosti jak omalovánky oživit.
Už ve školních sadách naleznete akvarelové pastelky (např. Koh-i-noor Mona Lisa, Maped Aqua) nebo je možné zakoupit umělecké pastelky. U uměleckých pastelek naleznete více barevných odstínů, výsledná stopa bude sytější.
U nás jsou nejznámější pastelky Koh-i-noor Mondeluz. Tyto pastelky lze použít jak na sucho, tak i na mokro a získáte vynikající výsledky. Možná budete překvapení, jak se barva při namočení změní. U dražších pastelek jako jsou Derwent Inktense nebo Faber-Castell Abrecht Durer je výsledek na sucho nevýrazný, ale po namočení získáte naprosto úžasné barvy. V akvarelové verzi lze zakoupit také Progressa.
Na výsledném efektu se také podílí výběr štětce. Se sadou Mondeluz získáte obyčejný štětec. Daleko pohodlnějí a také lepší výsledek Vám zajistí vodu plnitelný štětec (viz. úvodní foto). Jedná se o štětec (nebo sadu štětců), které mají na konci zásobník na vodu, z nějž se postupně voda spouští do štětinek. Máte tím pádem stále k dispozici mokrý štětec a nevytářejí se Vám na výkresu velké vodní kapky. Tyto štětce vyrábějí renomované firmy jako např. Derwent (cena kolem 200 Kč) nebo lze sehnat levné čínské štětce (cena od 30 Kč). Já osobně mám pouze sadu levných a jsem s nimi spokojena.
Existuje několik metod využití akvarelových pastelek
- vymalujete na suchu, potom namočíte
- štěteček obarvíte o tuhu pastelky a nanesete na papír - vhodné spíše pro místa, která chcete světlejší
- oškrábete pastelku a mokrou vatičku nebo vatovou tyčinku otřete o prášek a nanesete na papír - vhodné pro pozadí nebo velké plochy s přechodem
Zde dávám odkaz na to, jak to vypadá, když tuto techniku používají zkušení malíři (konkrétně Peta Hewitt):