Vše o ořezávání 2

Napsal Omalovanky.blogerka.cz (») v pátek 17. 7. 2020 v kategorii Jiné potřeby, přečteno: 625×
orezavatko-na-dve-delky.jpg

Vše o ořezávání.

Od prvního článku už uběhla delší doba a mám už i jiná ořezávátka a nové zkušenosti. Svoje zkušenosti shrnu do pár bodů

  • Co se nemění je to, že tupým, prasklým nebo jinak poškozeným ořezávátkem si zničíte pastelky.
  • Každé ořezávátko má jinou délku a sklon řezu. U některých pastelek doporučuji vyzkoušet, které ořezávátko jim sedí. Hlavně pokud máte problém s ořezáváním, tak změnit typ ořezávátka.
  • Pokud jste milovníkem dlouhých špiček, je potřeba vyzkoušet, které pastelky tu špičku zvládnou. Zkuste si to na nějaké méně oblíbené barvě.
  • Některé pastelky mají tvrdé nebo nekvalitní dřevo. Selže-li více ořezávátek, použijte frézkové ořezvátko. Bývá většinou na kličku, někdy i na elektriku. Nezaměňovat s elektickým ořezávátkem, kde se točí klasické ořezávátko. Frézkové ořezvátko má frézku, která obkrouží pastelku a vlastně ji ohobluje. Takže se nemůže zakousnout do dřeva jako ostří klasického ořezávátka.
  • První pomoc při lámání pastelky (pokud zrovna nemáte frézkové ořezávátko) je rada, že máte točit ořezávátkem a ne pastelkou. Pastelka je totiž trošku jako páka a můžete špatným tlakem ořez vyosit. Ořezávátko má menší plochu a držíte a vedete jej pevněji.
  • Plastová ořezávátka jsou levnější, ale mohou prasknout, ulomit se nebo se prohýbat. Kovové vydrží více.

Ke spoustě pastelek obdržíte ořezávátko zdarma. Někdy je dobré, jindy je kvalita horší. Kromě ořezávátek pro střední délku špičky (těch je na trhu nejvíce) seženete i ořezávátka pro krátkou špičku (TGAAL s možností nastavení délky špičky, Faber Castell Grip) nebo naopak tzv. Long Point ořezávátka. To vyrábí KUM nebo nyní se mi dostalo do ruky ořezávátko Y-Plus BUDDY, které má jeden otvor pro běžnou a druhý pro dlouhou špičku. Toto ořezávátko zakoupíte i na Sbohemnudo.cz a je na úvodním obrázku.

Celkově mohu doporučit ořezávátka značek KUM, Y-Plus, Faber Castell, Lyra, Derwent, Staedtler a kovové Maped (takové válcové - viz. minulá recenze).

Pro extra široké pastelky je k dostání pouze KUM 100-70.

U frézkových ořezávátek bývá také různá délka špičky. Kohinoor a Lyra dělají klasické délky, ale třeba takový  Linex dělá extra dlouhé špičky. Je dobré si před koupí projít recenze nebo videa na youtube.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvanáct a osm